Domov Zdravstveni nasveti Prva pomoč – kako ravnati v primeru nesreče?

Prva pomoč – kako ravnati v primeru nesreče?

prva pomoc zdravje

Ne glede na to, kako previdni smo na cesti, nesreča nikoli ne počiva in se lahko pripeti komur koli izmed nas. Če se znajdemo na kraju nesreče ali smo v njej udeleženi, je bistvenega pomena, kako bo tem ravnamo. S pravilnim ukrepanjem lahko rešimo življenja in poškodovanim pomagamo omiliti bolečine do prihoda reševalcev. Pri ukrepanju v primeru nesreče je še kako pomembno znanje prve pomoči, ki bi ga moral vsak udeleženec v prometu redno obnavljati. Raziskave so pokazale, da ljudje kljub vse večjim potrebam po nudenju prve pomoči, le te iz različnih razlogov pogosto ne nudijo. Posledice ne-ukrepanja so lahko raznoliki zdravstveni zapleti poškodovanih ali v skrajnih primerih celo smrt. Ankete so pokazale, da je glavni razlog za to, da ljudje prve pomoči ne nudijo, nezaupanje v svoje sposobnosti in znanje, včasih pa jim ustreznega znanja tudi zares primanjkuje.

Pravočasno nudenje prve pomoči dokazano rešuje življenja in skrajša hospitalizacijo poškodovancev.

Kako ukrepati, ko se zgodi nesreča?

  • Ustavite svoje vozilo.
  • Prižgite varnostne utripalke in pazljivo izstopite iz vozila. Nato omogočite normalno prevoznost ceste in zavarujte kraj prometne nesreče (postavite varnostni trikotnik, ponoči poleg postavite še rumeno utripajočo luč oz. drugo osvetlitev).
  • Posebej pozorni bodite pri izstopanju z vozila na avtocesti. Preden izstopite, se dobro prepričajte, ali je to varno. Prihajajoča vozila opozorite na nevarnost (utripalke, varnostni trikotnik,..).
  • O nesreči čim prej obvestite policijo in reševalce.
  • V kolikor imate osnovno znanje prve pomoči, jo po potrebi nudite udeleženim v nesreči. V kolikor je v nesreči nastala zgolj gmotna škoda, pokličite policijo, če pa je škoda zares majhna, si z soudeležencem izmenjajte podatke in izpolnite evropsko poročilo o prometni nesreči.
  • Tudi, če ste v nesreči udeleženi zgolj kot očividec, počakajte na prihod policistov.
  • Oživljanje oziroma postopke prve pomoči izvajajte do prihoda reševalcev in policistov.

Prva pomoč – osnovni ukrepi

  • Najprej preverimo, ali je mesto nesreče primerno zavarovano za nudenje prve pomoči.
  • Mesto nesreče ustrezno zavarujmo, če pa to ni mogoče, poškodovano osebo prestavimo na varno mesto. Pri tem moramo biti izjemno previdni, da ga dodatno ne poškodujemo. Prav tako poškodovane osebe ne smemo premikati, kadar ocenimo, da bi poškodovanec lahko utrpel kakršne koli poškodbe hrbtenice.
  • Preden začnemo z izvajanjem postopkov prve pomoči, presodimo, kako resna in nevarna je poškodba (ali je potrebno ukrepati takoj ali lahko delamo preudarno). Preverimo, ali se poškodovani odziva in kakšne vrste poškodbe je utrpel (opekline, rane, šok, nezavest, ipd.).
  • Če je poleg tretja oseba, naj ta pokliče reševalce ali zdravnika, če vidimo, da je to potrebno, sami pa začnemo z nudenjem prve pomoči, če vemo, kako.
  • Če opazimo, da je pri ponesrečencu ovirano dihanje, trpi za hudimi krvavitvami, je v globoki nezavesti ali šoku ali pa je pri njem prišlo do zastoja srca, potem moramo takoj ukrepati.
  • Če je ovirano dihanje: ponesrečenca položimo na bok (bočni položaj), preverimo, ali je v ustih kakršen koli tujek – če je, ga odstranimo in poskrbimo za prosto prehodnost dihalnih poti.
  • Če gre za zastoj srca: oživljanje oziroma takojšna masaža srca.
  • Če gre za hudo krvavitev: pri stegenski ali drugih večjih žilah lahko smrt ob krvavitvi nastopi že v nekaj minutah, zato je potrebno ukrepati takoj. Na žilo je potrebno močno pritisniti. Če je kri svetla in opazimo pulzacijo, potem kri teče iz arterije in je potrebno pritisniti na mesto med rano in srcem. V kolikor to ni mogoče, pritisnemo neposredno na rano.
  • Če gre za globoko nezavest: ponesrečenca takoj prestavimo v položaj nezavestnega ( na bok), preverjamo njegovo dihanje in ga skušamo spraviti k zavesti.
  • Če gre za stanje šoka: poškodovani je zmeden, apatičen, njegovo odzivanje je neustrezno, diha površno in pospešeno, je bled, prsti postanejo modrikasto-vijolični, itd. V tem primeru poškodovancu odpnemo pas, odpnemo tudi ovratnik, zaustavimo krvavitev ter skušamo ponesrečenega pomiriti, mu omiliti bolečino.