Povišana telesna temperatura oziroma vročina ni bolezen, ampak obrambni odziv organizma, s katerim se spodbudijo obrambni dejavniki in pripomore k krajšemu poteku okužbe. Sama po sebi vročina ni nevarna, saj običajno nakazuje zgolj to, da se organizem bojuje proti bolezni. Vročina je zato pomemben obrambni mehanizem in običajno zgolj eden izmed bolezenskih znakov. Čeprav vročina kot taka ni nevarna, je lahko nevarna bolezen, ki je vročino povzročila. Normalna telesna temperatura je med 36 in 37 stopinjami, v ritki do 37,5 stopinj. Povečini je povišana telesna temperatura začetni, včasih celo tudi edini, znak bolezni. Vročina je simptom, ki kaže, da se telo bori z določeno infekcijo. Temperatura narašča, ko ima človek mrzlico (ga mrazi) in pada, ko se človek poti. Vročina običajno najbolj naraste proti večeru, medtem ko je najnižja zjutraj. Vročino je najbolje meriti pod pazduho ali v zadnjem črevesu. Pri otrocih se za najbolj natančne meritve priporoča merjenje temperature v ritki. Pri takšnem merjenju pri dobljeni vrednosti odštejemo 0,5 stopinj, da dobimo realno vrednost telesne temperature. Za merjenje lahko uporabimo tudi infrardeč termometer, s katerim temperaturo merimo v ušesih.
Najpogostejši vzroki za povišano telesno temperaturo
- Bakterijske in virusne okužbe,
- Sončarica oziroma daljša izpostavljenost soncu,
- Imunizacija,
- Raznovrstni piki insektov,
- Rakasta obolenja.
Zbijanje temperature
Najučinkovitejši načini za zbijanje telesne temperature:
- Ohlajanje telesa z mlačno vodo, kateri postopoma dodajate hladnejšo vodo.
- Pitje velikih količin vode ali druge tekočine sobne temperature.
- Redno prezračite prostore, v katerih se zadržujete.
- Ne pretiravajte z oblačili in odejami – ne oblecite se preveč, dovolj je pižama.
- Telo lahko ohladite tudi s hladnimi obkladki, katere položite na čelo, roke, noge, trebuh in prsni koš.
- Paracetomol in ostala zdravila za nižanje vročine se priporoča zgolj, ko je ta zrasla preko 39 oziroma 38,5 stopinj in je drugače ne uspemo znižati.
Vročino znižujemo, če je povišana preko 39 stopinj. Pri otrocih, nosečnicah in starejših ljudeh je vročino priporočljivo zniževati že, ko poraste nad 38 oziroma 38,5 stopinj. Pri otrocih moramo biti zlasti pozorni na vročinske krče, ki lahko nastopijo kot posledica visoke vročine.
Kdaj k zdravniku?
Z obiskom zdravnika nikar ne odlašajte, če:
- Je vročina narasla preko 40 stopinj,
- Imate vročinske krče,
- Se pojavlja trd vrat,
- Otrok odklanja tekočino,
- Se vročina pojavi pri dojenčku do 6. meseca starosti,
- Vročina traja več kakor 3 dni,
- Se ob povišani telesni temperaturi pojavljajo še drugi bolezenski znaki.