Domov PR Najboljši načini za boj proti utrujenosti ob koncu zime

Najboljši načini za boj proti utrujenosti ob koncu zime

Ples

Zima se še približuje ciljni črti, kjer nas čakajo toplejši, daljši in bolj prijetni dnevi. Ob ustrezni pripravi na prehodno obdobje se letos lahko izognete spomladanski utrujenosti. Se že veselite pomladi? 

Pomlad je pred vrati, z njo pa tudi spomladanska utrujenost 

Razlogov, zakaj smo utrujeni, je nešteto. Od pomankanja spanca do nezadostnega vnosa hranil, stresa, ki nas napada na vsakem področju življenja, in premalo popite vode, saj ob hitrem tempu življenja pogosto pozabimo na temelje dobrega počutja. Zunanjim dejavnikom se žal ne moremo izogniti, lahko pa se dobro pripravimo, da ne porušijo našega bioritma in da daljši dnevi ter nekoliko lažja hrana ne porabita naše energije v celoti. 

Ne pozabimo na osnove 

  1. Pomembnost hidracije 

Telo sestavlja približno 60 % vode, ki pomaga pri prenosu hranil in kisika do celic, odvaja odpadne snovi in uravnava telesno temperaturo. Če ne pijemo dovolj, se lahko hitro počutimo, kot da nam je zmanjkalo baterije: smo utrujeni, z glavobolom in nezmožni ostati zbrani, ko to najbolj potrebujemo. Naj bo torej steklenica vode vaš stalni spremljevalec – vaše telo vam bo hvaležno. 

  1. Zdrava prehrana 

Zdrava prehrana je več kot le izogibanje nezdravi hrani. Je ravnovesje različnih živil, ki zagotavljajo temeljne hranilne snovi. Vključitev široke palete barvitih sadežev, zelenjave, polnozrnatih dobrot in kakovostnih beljakovin lahko pomembno vpliva tako na fizično kot na mentalno dobro počutje. Pomembno je, da poslušate svoje telo in prilagodite prehranjevalne navade tako, da bodo ustrezale vašemu življenjskemu slogu. 

  1. Gibanje 

Prav tako kot kakovostna in uravnotežena hrana, tudi redna telesna aktivnost pozitivno vpliva ter ohranja fizično in mentalno kondicijo. Ni treba, da pretiravamo z gibanjem in se silimo. Poiščemo lahko aktivnost, ki nas veseli in ki jo bomo z veseljem vključili v svoj dnevni urnik. Naj bo to joga, hoja ali kolesarjenje, vsaka oblika gibanja spodbuja krvni obtok, izboljšuje srčno zdravje in pospešuje sproščanje endorfinov, ki izboljšujejo razpoloženje. Saj veste, tudi malo je boljše kot nič. 

  1. Počitek 

Ne podcenjujte moči dobrega nočnega spanca. Kakovosten počitek ponoči omogoča telesu, da regenerira celice, podpira kognitivno funkcijo in uravnava razpoloženje. V današnjem času se je včasih težko izklopiti, vendar je postavljanje mej med delom in počitkom ključnega pomena za ohranjanje zdravja. 

Poskrbimo za trden imunski sistem 

Zavedati se moramo, da je naš imunski sistem odziven sistem, ki se neprestano prilagaja notranjim in zunanjim vplivom. Logično: stres, slaba prehrana in nezadostna telesna aktivnost lahko zmanjšajo našo imunsko odpornost, medtem ko uravnotežena prehrana, redna vadba in dober spanec okrepijo našo sposobnost, da se naše telo učinkovito bori proti vsem bacilom in tujkom, ki nas obdajajo.  

Pri tem nam lahko dodatno pomagajo vitamini: 

  • Vitamin C pomaga pri zaščiti celic pred oksidativnim stresom in ima vlogo pri delovanju imunskega sistema, še posebej med in po bolj intenzivnih telesnih naporih. Vitamin C pripomore k sproščanju energije pri presnovi ter zmanjšuje utrujenost in izčrpanost, je pa tudi pomemben za normalno tvorbo kolagena – ta je potreben za delovanje krvnih žil, kosti, hrustanca, dlesni, kože in zob.  
  • Vitamin D, ki ga naše telo prejme ob izpostavljenosti sončni svetlobi, prispeva k normalni absorpciji kalcija in fosforja, ki podpirajo zdravje kosti in zob ter funkcijo mišic in imunskega sistema.  

Predvsem v zimskem času je pomembno, da ju za boljše delovanje telesa vnašamo v zadostnih količinah v obliki prehranskih dopolnil. Vnos obeh vitaminov je ključen za vzdrževanje telesne pripravljenosti in splošnega dobrega počutja. 

Naj omenimo, da prehranska dopolnila niso nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano. Za zdravje sta v prvi vrsti pomembna raznolika in uravnotežena prehrana ter zdrav način življenja, prehranska dopolnila pa lahko naše dobro počutje še nekoliko izboljšajo. 

Vitamini

Vitamine imamo, kaj pa minerali? 

Minerali so temeljni gradniki našega telesa in igrajo ključno vlogo pri vzdrževanju zdravja in optimalnem delovanju naših sistemov. Med temi minerali zavzema cink posebno mesto, saj je nujen za širok spekter bioloških funkcij. 

Ali ste vedeli, da je cink eden izmed ključnih mineralov, ki skrbi, da naše telo deluje tako kot mora? Ta mineral je bistven za krepitev imunskega sistema, kar je še posebej pomembno, ko se pripravljamo na prehodno obdobje. Cink prav tako prispeva k zdravju kože, las in nohtov, delitvi celic, vpliva na presnovo kislin in baz ter makrohranil (beljakovine, maščobe, ogljikovi hidrati). Poleg tega, da je cink odličen za naše fizično zdravje, pa ima tudi pomembno vlogo pri kognitivni funkciji. 

Poslovimo se tudi od stresa 

Stres je pogosto neizogiben del življenja, vendar njegov vpliv na naše telo in um lahko omilimo in obvladujemo z raznimi pristopi.  

Jasno zastavljena dnevna rutina, postavljanje mej in prioritet, posvečanje časa aktivnostim, ki nas veselijo – vse to so načini, kako se lahko uspešno izognemo izgorelosti in ostanemo produktivni ter ohranimo nadzor nad vsem, kar se nam dogaja v vsakodnevnem življenju.  

Utrujenost je naravni signal našega telesa, ki nas opominja, da je čas za spremembe. Ko zima prepušča mesto pomladi, lahko tudi mi izkoristimo prehodno obdobje za obnovo in pripravo na nove začetke. Skrb za zdravje ni samoumevna – zahteva, da vsak dan zavestno počnemo stvari, ki si jih morda v tistem trenutku ne želimo narediti, a vemo, da nam bodo dolgoročno zelo pomagale. Naj vas prihajajoča pomlad navdihne, da te priložnosti za spremembe ne le prepoznate, ampak jo tudi zgrabite z obema rokama. 

Naročnik oglasne vsebine je SALUS.